Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
  • Dostawa gratis na wszystko
  • Zamów darmowe próbki tkanin

Cechy materacy bonellowych

Cechy materacy bonellowych

Prawdopodobnie wynalazcą pierwszego materaca był jeden z naszych praprzodków mieszkających w jaskiniach. Skóra zwierzęcia rzucona na warstwę gałązek, mchu i igliwia dała początek wszystkim późniejszym materacom. Co ciekawsze zasadnicza idea konstrukcji niewiele zmieniła się na przestrzeni wieków. Rewolucyjną zmianą okazał się dopiero materac bonellowy wynaleziony pod koniec XIX w. – pierwszy w historii materac sprężynowy. 

Konstrukcje bonellowe są najstarszym i najbardziej tradycyjnym ze stosowanych współcześnie materacy. Ich największymi konkurentami są materace sprężynowe kieszeniowe. W XX w. pojawiło się też mnóstwo odmian materacy piankowych. Dlaczego pomimo bardzo szerokiej gamy konkurencyjnych produktów materace bonellowe wciąż cieszą się powodzeniem?

Jaka jest tajemnica sukcesu materacy bonellowych?

Nie ulega wątpliwości, że materace bonellowe zawdzięczają sukces rynkowy swojej konstrukcji. Jej rusztowaniem są duże, pionowe sprężyny przymocowane z góry i z dołu do sprężyn o niewielkiej średnicy, które biegną wzdłuż materaca. Charakterystyczną cechą pionowych sprężyn bonellowych jest kształt klepsydry: są rozszerzone z obu stron, a w środkowej części przewężone. Taki kształt zapewnia dobrą, obustronną amortyzację. Konstrukcja wykonana w całości ze stalowego drutu odznacza się bardzo dużą trwałością.

Na drucianym szkielecie układa się warstwy materiałów ochronnych, zabezpieczające przed kontaktem z twardymi sprężynami. Do tego dochodzą warstwy piankowe, których zadaniem jest zapewnienie komfortu spania i relaksu. Całość zamyka pokrowiec z odpornego na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne materiału. Taki układ warstw sprawia, że materace bonellowe mają bardzo dobrą amortyzację powierzchniową. Sprężyny bonellowe docenią wszyscy użytkownicy, którzy preferują równe, stosunkowo sztywne podparcie ciała w czasie odpoczynku lub snu.

Ostatnim w rzędzie największych atutów materacy bonellowych jest bez wątpienia ich cena: materace sprężynowe bonellowe są jednymi z najtańszych na rynku. Na ich korzyść przemawia też długa tradycja i przywiązanie użytkowników. 

Kiedy materac bonellowy będzie optymalnym rozwiązaniem?

Materace bonellowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie oczekujemy od mebla amortyzowanej, lecz równej powierzchni. Dlatego sprężyny bonellowe są chętnie stosowane w siedziskach foteli i kanap. Ich trwałość jest wielką zaletą w meblach znajdujących się w miejscach publicznych, gdzie należy liczyć się z bardzo intensywną eksploatacją. Meble do spania z materacami bonellowymi są tradycyjnym wyposażeniem hoteli.

Zastosowanie sprężyn bonellowych jest optymalnym rozwiązaniem dla osób o znacznym ciężarze ciała: nie odczuwają one przykrego zapadania się materaca, bo konstrukcja oparta na sprężynach bonellowych reaguje na nacisk całą powierzchnią. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort wypoczynku należy dobrać materac bonellowy o odpowiedniej do twardości, dopasowanej do masy ciała.

Ciekawą właściwością materaca bonellowego jest też jego przewiewność. Konstrukcja ze stalowych sprężyn jest wewnątrz pusta. Dzięki temu materac ma małą podatność na gromadzenie się wilgoci. Nawet w przypadku zalania można go stosunkowo łatwo wysuszyć.

Współczesne materace bonellowe produkowane są z użyciem wysokiej jakości materiałów amortyzujących. Pod wieloma względami nie ustępują innym rodzajom materacy.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl