Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
  • Dostawa gratis na wszystko
  • Zamów darmowe próbki tkanin

Czy materac do spania można kłaść bezpośrednio na podłodze?

Czy materac do spania można kłaść bezpośrednio na podłodze?

W niektórych kulturach spanie na podłodze jest całkowicie normalne. W naszym kraju przyjęło się, że materac umieszczamy na łóżku. W ten sposób miejsce do spania wygląda estetycznie, a także zapewnia dużą wygodę. Mimo to nie wszyscy decydują się na wyposażenie sypialni w odpowiedni stelaż. W poniższym tekście wyjaśniamy jednak, dlaczego warto zainwestować w łóżko i nie spać na podłodze. Dobrze to wiedzieć, aby uniknąć problemów ze zdrowiem.

Sen jest bardzo ważny dla każdego człowieka, dlatego warto poświęcić mu dużo uwagi. Umożliwia regenerację organizmu, dzięki czemu następnego dnia budzimy się wyspani. W celu poprawy jakości snu należy wyposażyć się w odpowiednie łóżko. Niektórzy decydują się jednak spać na podłodze, umieszczając na niej wyłącznie materac. Wierzą, że wpływa to pozytywnie na zdrowie. Takim osobom zależy na równomiernym rozłożeniu całego ciała, a tym samym utrzymaniu kręgosłupa w naturalnej pozycji. Ten sposób nie jest jednak tak dobry, jak mogłoby się wydawać.

Aby cieszyć się wysokiej jakości, spokojnym snem, konieczne okazuje się spanie na materacu, umieszczonym na odpowiednio dopasowanym stelażu. Łóżko wpływa pozytywnie nie tylko na sen, ale również na komfort i zdrowie osoby śpiącej. Nie warto więc rezygnować z tego mebla.

Dlaczego nie powinno się spać na samym materacu?

Istnieje wiele powodów, dla których nie warto spać wyłącznie na materacu. Używanie go bez łóżka powoduje narażenie śpiącej osoby na kontakt z kurzem, roztoczami i innymi zanieczyszczeniami, znajdującymi się na podłodze. Nawet jeśli codziennie jest myta, nieuniknione okazuje się powstawanie na niej zabrudzeń. Śpiąc tak blisko podłogi, wdychamy kurz, co jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczne jest to dla alergików oraz astmatyków, ale także dla osób zdrowych.

Materac do spania umieszczony na łóżku ma dostęp do powietrza, dzięki czemu gromadzące się w nim ciepło, ma zapewnione swobodne ujście. Jeśli położymy materac na podłodze, zablokujemy ten przepływ. Dojdzie wtedy do kumulacji ciepła, a tym samym do nagrzania podłoża. W takiej sytuacji osoba śpiąca może odczuwać wysoką temperaturę, co jest częstą przyczyną problemów z zasypianiem oraz nagłym wybudzaniem się ze snu. Oprócz ciepła w materacu leżącym bezpośrednio na podłodze gromadzi się wilgoć, przez co pot nie może swobodnie odparować. W związku z tym dochodzi nawet do rozwoju pleśni, co jest bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Spanie na podłodze może się wydawać korzystne latem. Zapewnia bowiem dostęp do zimnego powietrza, gromadzącego się na parkiecie. Podczas brzydkiej pogody jest to jednak zgubne. Częsty kontakt z zimnym powietrzem prowadzi do wyziębienia organizmu i jednocześnie stanowi ryzyko zachorowania. Aby uniknąć infekcji oraz zapalenia układu oddechowego należy unikać spania na materacu umieszczonym bezpośrednio na podłodze.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl