Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
  • Dostawa gratis na wszystko
  • Zamów darmowe próbki tkanin

Czym charakteryzuje się materac piankowy?

materac piankowy

Materac to obiekt niezwykle ważny dla naszego życia. Jego wybór powinien być podyktowany przede wszystkim jakością relaksu i snu, którą dany model materaca jest w stanie zaoferować. Czego możemy spodziewać się po materacu piankowym? Jak jego parametry wypadają na tle materaców sprężynowych czy lateksowych?

Na wstępie warto zaznaczyć, że materace piankowe można spotkać w dwóch odmianach: wykonane z pianki termoelastycznej oraz pianki wysokoelastycznej. Pierwsze wykonane są z pianki VISCO (z pamięcią kształtu), drugie z pianki HR (High Resiliense Foam). Zależnie od rodzaju materiału uzyskamy nieco inne parametry. Uściślenia wymaga też pojęcie „materac sprężynowy”: materace sprężynowe bonellowe i materace kieszeniowe różnią się znacznie rodzajem oferowanego komfortu.

Najważniejsze cechy materaca: twardość, bujanie i dopasowanie

Niezależnie od tego, jaki typ materaca wybierzemy, to będziemy go oceniać według trzech kluczowych parametrów: twardości, bujania (czy inaczej falowania), dopasowania do kształtu ciała. Zobaczmy jak w tych trzech kategoriach, wypadają poszczególne typy materaców:

  • materac z pianki HR – zasadniczo miękki (dostępne są też konstrukcje twardsze), posiada doskonałą elastyczność punktową, co oznacza całkowity brak efektu bujania i świetne dopasowanie do kształtu ciała leżącej osoby,
  • materac z pianki VISCO – pianka termoelastyczna pod wpływem ciepła ciała idealnie dopasowuje się do jego kształtu, obejmuje śpiącego człowieka, jest idealnym podparciem dla kręgosłupa – pianka z pamięcią kształtu znalazła zastosowanie w materacach przeciwodleżynowych,
  • materac sprężynowy bonellowy – oferuje doskonale równą, niezapadającą się pod naciskiem powierzchnię, świetnie sprawdzają się na kanapach i innych meblach wypoczynkowych, przeznaczonych do relaksu w pozycji leżącej i siedzenia,
  • materac sprężynowy kieszeniowy – konstrukcja złożona z dużej liczby niezależnie działających sprężyn neutralizuje efekt falowania zapewnia komfort snu dwóm osobom jednocześnie korzystającym z materaca sprężynowego,
  • materac lateksowy – lateks dostępny jest w różnych gęstościach, co pozwala dobrać odpowiednią twardość, wykonane z niego materace charakteryzują się wysoką elastycznością punktową, a w efekcie dobrze dopasowują się do ciała śpiącej osoby – za najlepsze uważane są materace z dużą zawartością lateksu naturalnego, który zapewnia wygodę użytkowania i ponadprzeciętną trwałość materaca.

Analiza przytoczonych informacji nie prowadzi prostą drogą do dokonania optymalnego wyboru materaca. Materace piankowe wyróżniają się, lecz nie dominują nad innymi typami. Aby podjąć właściwą decyzję zakupową, należy uwzględnić także przewiewność, odporność na wchłanianie kurzu, przyjazność dla alergików, a także cenę zakupu pożądanej wielkości materaca.

Czy materace lateksowe i piankowe są lepsze od materaców sprężynowych?

Jeżeli spojrzymy na omawiane typy materaców przez pryzmat ceny, natychmiast stanie się jasne, dlaczego najchętniej wybieranym modelem jest materac sprężynowy kieszeniowy. Jeden materac wykonany z maturalnego lateksu to równowartość kilku materaców sprężynowych o tej samej powierzchni. Zważywszy na poziom komfortu oferowany przez oba typy materaców, większość klientów wybiera modele sprężynowe. Natomiast materace piankowe mieszczą się w średnim rejestrze cen, choć są zazwyczaj droższe od konstrukcji sprężynowych.

Jeżeli chodzi o wchłanianie kurzu i przyjazność dla alergików to najlepsze wydają się materace lateksowe. Dzięki systemowi kanałów posiadają doskonałą wentylację, dobrze odprowadzają pot, nie zatrzymują wilgoci. Ponadto naturalny lateks ma właściwości bakteriobójcze i zapobiega rozwojowi roztoczy. Podobnie pod tym względem prezentują się materace piankowe: są niepodatne na wchłanianie kurzu i potu, zapewniają dobrą wentylację w czasie snu. Można je dowolnie formować (np. w celu utworzenia wewnętrznych kanałów wentylacyjnych) i łączyć z wielu warstw pianki o różnej gęstości. Takie wielowarstwowe konstrukcje pozwalają uzyskać zamierzoną twardość materaca i zapewnić mu zwartą, stabilną formę.

Jeżeli chodzi o materace sprężynowe, to należy pamiętać, że konstrukcja ze stalowych sprężyn pokryta jest wieloma warstwami różnych materiałów zapewniających im odpowiednią gładkość i miękkość. Materac sprężynowy może być pokryty warstwami pianki wysokoelastycznej, pianki VISCO, a także lateksu. Można też zastosować jako wierzchnią warstwę materaca sprężynowego cienki topper wykonany np. z pianki termoelastycznej. Takie rozwiązanie z powodzeniem stosowane jest w konstrukcji łóżek  kontynentalnych.

Ostateczna odpowiedź na pytanie, jaki materac jest najlepszy, nie będzie jednoznaczna. Bo najlepszy będzie ten materac, którego właściwości uznamy za warte zaproponowanej przez sprzedawcę ceny. Natomiast poza dyskusją pozostaje fakt, że najlepszą relację ceny do jakości i komfortu użytkowania oferują materace sprężynowe – szczególnie w wersji kieszeniowej.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl