Jeżeli można mieć coś użytecznego, to chwilę potem pojawia się pragnienie, żeby ta rzecz była również ładna. I odwrotnie: jeżeli coś jest ładne, to do pełnego zadowolenia potrzebna jest funkcjonalność. Łóżka z pojemnikiem na pościel są bezwzględnie funkcjonalne, a wiele z nich posiada też niewątpliwe walory estetyczne. Być może na tym polega sekret niezwykłej popularności tego typu mebli.
Co ciekawe, popularność łóżek z pojemnikiem na pościel nie wynika tylko i wyłącznie z potrzeby oszczędzania miejsca. Tym bardziej, że nie mówimy o wąskich łóżkach drewnianych czy metalowych, lecz o dużych rozmiarów łóżkach tapicerowanych i kontynentalnych.
Przestrzeń stracona – przestrzeń odzyskana
Poza możliwością chowania się pod łóżko – cenioną przez dzieci i twórców horrorów – niezagospodarowana przestrzeń pod klasycznym łóżkiem drewnianym lub metalowym nadaje się głównie do zbierania kurzu. Ten problem skutecznie rozwiązują łóżka skrzyniowe, które można ustawić wprost na podłodze i w ten sposób pozbyć się uciążliwych do utrzymania w czystości kilku metrów kwadratowych podłogi.
Skrzynia w łóżku służy przede wszystkim do uzyskania odpowiedniej wysokości ustawienia materaca: w łóżkach tapicerowanych jest to około 35 cm plus grubość materaca, natomiast w łóżkach kontynentalnych topper (górny materac) sięga wysokości około 70 cm nad podłogą. Klasyczne łóżko kontynentalne nie jest wyposażone w pojemnik na pościel, ponieważ skrzynia wypełniona jest sprężynami bonellowymi (tzw. boxspring). W obecnie produkowanych łóżkach kontynentalnych skrzynia jest zazwyczaj pusta: powstaje duża, wolna przestrzeń, która doskonale nadaje się do przechowywania pościeli oraz wszystkich innych przedmiotów, jakie tylko będziemy mieli potrzebę schować w miejscu dobrze chronionym przed kurzem, możliwością wtargnięcia zwierząt domowych czy małych dzieci.
Takiego potencjału nie można było zmarnować, dlatego – w myśl zasady, że natura nie cierpi próżni – pustą skrzynię zamieniono na wygodny pojemnik. Aby przekonać użytkowników do korzystania, potrzebny był bardzo sprawny mechanizm unoszenia materaca. Tak też się stało: nawet dużych rozmiarów materace można unosić bez najmniejszego wysiłku. W łóżkach o materacu dzielonym każda połowa podnosi się osobno (dostęp z lewej i prawej strony). W łóżkach z jednoczęściowym materacem unosi się on w całości, najczęściej od strony niższego (dolnego) szczytu łóżka.
Komfort i higiena przemawiają za pojemnikiem na pościel
Poza ewidentnymi względami funkcjonalnymi (nie potrzebujemy innych mebli do przechowywania pościeli i nie trzeba jej za każdym razem przenosić z mebla do mebla) oraz znaczną oszczędnością miejsca (łóżko z pojemnikiem i bez pojemnika zajmuje taką samą powierzchnię), ważne są też względy higieniczne.
Teoretycznie można trzymać pościel na łóżku pod kapą. Można też znaleźć dla niej miejsce w szafie czy specjalnym kufrze. Jednak zdecydowanie najwygodniejsze i najhigieniczniejsze jest przechowywanie pościeli w skrzyni łóżka. Pojemnik na pościel jest łatwy w utrzymaniu czystości, zapewnia dostęp powietrza, a jednocześnie pełną ochronę przed kurzem i wszelkimi zanieczyszczeniami, które mogłyby przypadkowo dostać się do pościeli składowanej w meblach, które służą też do innych celów (np. w szafie czy komodzie).
Nie bez znaczenia jest też fakt, że łóżko z pościelą przechowywaną na materacu może służyć wyłącznie do spania. W przypadku osób lubiących w czytać czy oglądać telewizję w łóżku, możliwość szybkiego złożenia pościeli w pojemniku jest bardzo mile widziana. Ma to szczególne znaczenie dla młodych użytkowników łóżek tapicerowanych i kontynentalnych, którzy wykorzystują mebel do spania również na wiele innych sposobów, w tym także do nauki czy korzystania z urządzeń mobilnych.
W kontekście tego, co zostało napisane, trudno dziwić się modzie na posiadanie łóżek z pojemnikiem na pościel. Jest to rozwiązanie uniwersalnie i ponadpokoleniowo użyteczne, a także komfortowe i higieniczne.