Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
  • Dostawa gratis na wszystko
  • Zamów darmowe próbki tkanin

Jak bardzo materac powinien wystawać ponad ramę łóżka?

biały materac na ramie łóżka

Wybór materaca do spania to bardzo istotna kwestia, której warto poświęcić uwagę. Powinien być on odpowiednio dopasowany zarówno do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań, jak i łóżka. Ma to znaczenie przede wszystkim dla wygody, ale również dla wyglądu. Spraw, by Twoja sypialnia świetnie się prezentowała i umieść w niej właściwie dobrany materac. Podpowiadamy, ile powinien wystawać on ponad ramę łóżka. Sprawdź i zadbaj o swoje podłoże do spania.

Podczas zakupu materaca do łóżka bardzo ważne jest zwrócenie uwagi zarówno na jego wielkość, jak i wypełnienie. Od tych dwóch czynników zależy bowiem wysokość konkretnego modelu. Wiąże się ona bowiem z warstwami, jakie znajdują się wewnątrz materaca. Dostępne są różne podłoża, wyróżniające się wieloma wysokościami, w związku z czym możliwe jest dopasowanie idealnego produktu dla siebie. Kieruj się nie tylko własnymi potrzebami, ale również preferencjami. Ważne, aby materac był wygodny i ładny, ponieważ łóżko z nim stanowi istotny element sypialni. Wysokości materacy zaczynają się już od kilkunastu centymetrów, ale największym zainteresowaniem cieszą się modele mające 18 centymetrów wysokości. Nie tylko bardzo ładnie się prezentują, ale są też niesamowicie wygodne. Nic więc dziwnego, że tak dużo osób decyduje się na ich zakup.

Wysokość materaca w łóżkach tapicerowanych i kontynentalnych

Wysokość łóżka zależy zarówno od wysokości ramy, jak i grubości materaca. Te dwa czynniki mają wpływ na to, jak wysoki wydaje się cały mebel. Podczas wyboru materaca bardzo ważne jest jego odpowiednie dopasowanie do ramy łóżka. Uznaje się, że podłoże powinno wystawać przynajmniej 4 cm, ale tak naprawdę jest to niewiele. Znacznie lepiej wygląda i sprawdza się materac, który wystaje ponad ramę 10 cm. Dokładna wysokość zależy jednak od tego, ile produktu zmieści się w ramie mebla. Łóżka są różne – jeśli masz model z ramą umieszczoną wysoko, powinieneś wybrać wysoki materac, który będzie wystawał kilka centymetrów ponad łóżko. Jeżeli jednak jego rama znajduje się dość nisko, materac może być znacznie krótszy.

W meblach różnego rodzaju, w tym w łóżkach tapicerowanych, a także łóżkach drewnianych materac powinien wystawać ponad ramę minimum 10 cm. Dzięki temu możliwe jest komfortowe siadanie oraz wstawanie. Podczas wykonywania tych czynności nie zapadniesz się w mebel, a wygodnie usiądziesz na jego powierzchni. Jeśli chcesz zadbać o własną wygodę, nie wybieraj krótszego podłoża do spania, bo szybko odczujesz tego skutki.

Czym może skutkować nieodpowiednie dobranie wysokości materaca?

Niewłaściwie dopasowany materac skutkuje niewyspaniem się, rozdrażnieniem, a nawet złym samopoczuciem. Dlatego tak ważne okazuje się odpowiednie dobranie podłoża zarówno do swoich potrzeb, jak i preferencji. Wysokość materaca jest bardzo ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę. Nie może być on za niski w stosunku do ramy łóżka, ponieważ spowoduje to ryzykiem uderzania o bok w trakcie snu, co z kolei prowadzi do dużego dyskomfortu. Natomiast wysoki materac też stanowi problem. Jeśli wybierzesz za duże podłoże, które będzie znacznie wystawało ponad ramę mebla, uzyskasz nieestetyczny efekt. Takie łóżko będzie się brzydko prezentowało, poza tym prawdopodobnie nie będziesz się na nim wysypiał.

Jak się okazuje, ważny jest nie tylko wybór rodzaju materaca, ale również wszystkie inne jego parametry. Przede wszystkim duże znaczenie ma wysokość podłoża do snu. Produkt nie może być zbyt niski ani za wysoki – każda z tych wersji będzie się źle prezentowała, poza tym wywoła dyskomfort. Materac musi być idealnie dopasowany do łóżka. Tylko w ten sposób zapewni wygodny, zdrowy odpoczynek.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl