Niepełnosprawność ruchowa zazwyczaj związana jest z dysfunkcjami kończyn. Ich przyczyną są choroby i urazy, ale także podeszły wiek. Możliwości motoryczne mogą być ograniczone w bardzo różnym stopniu: od trudności z samodzielnym siadaniem i wstawaniem aż po stan obłożny. Zapewnienie komfortu snu osobie niepełnosprawnej jest dużym wyzwaniem. Szczególnie w warunkach domowych. Bardzo pomocne może okazać się zastosowanie łóżka kontynentalnego.
Nieprzypadkowo łóżka kontynentalne są polecane osobom starszym, kobietom w ciąży i osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Wynika to ze znacznie wyższego ustawienia materaca niż w innych typach łóżek.
Wysokość łóżka kontynentalnego ułatwia kładzenie się i wstawanie
Osoby z ograniczeniami mobilności mają duży problem z samodzielnym układaniem się do snu, a jeszcze większy ze wstawaniem z łóżka. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób niepełnosprawnych ruchowo i ludzi w podeszłym wieku. Jeżeli dysfunkcja jest znaczna, konieczne będzie korzystanie ze specjalistycznego łóżka rehabilitacyjnego lub szpitalnego. Jednak w wielu przypadkach zupełnie wystarczy wysokie łóżko kontynentalne.
Dwa materace sprężynowe (bonellowy i kieszeniowy) oraz wykonany z pianki wysokoelastycznej topper tworzą wraz z nóżkami i skrzynią na pościel konstrukcję wysoką na około 65 cm. Taka odległość od podłogi pozwala znacznie łatwiej wchodzić do łóżka: wystarczy na nim przysiąść. Nie ma ryzyka upadku na łóżko czy uderzenia się o twardą ramę, ponieważ łóżka kontynentalne nie mają żadnych twardych, wystających elementów. O wiele mniej wysiłku wymaga także wstawanie z łóżka: wystarczy opuścić stopy na podłogę. Zamiast podnoszenia się prawie z przysiadu, co ma miejsce w niższych modelach klasycznych łóżek, wystarczy lekko wyprostować nogi, żeby utrzymać pozycję stojącą. To wielkie udogodnienie dla osób poruszających się z pomocą laski czy balkonika.
Jak zminimalizować dyskomfort osoby obłożnie chorej?
W przypadku osób obłożnie chorych największym problemem jest odpowiednio częsta zmiana pozycji. Zaniedbanie obracania się w łóżku prowadzi w krótkim czasie do powstania trudnych do leczenia odleżyn. W krótkich okresach wystarczającym zabezpieczeniem przed odleżynami jest delikatny, redukujący ucisk topper. Wysokoelastyczna pianka zapewnia dobre podparcie, dopasowanie do kształtu ciała i poczucie komfortu cieplnego. Jego obecność łagodzi bóle pleców, szyi i stawów.
Jeżeli spodziewamy się, że przebywanie w łóżku może potrwać dłużej, możemy topper zastąpić typowym materacem przeciwodleżynowym. Może to być np. zmiennociśnieniowy materac pneumatyczny.
Podstawowe zasady zachowania higieny
Łóżko kontynentalne ma nie tylko odpowiednia wysokość i sprężystość, ale pozwala też na łatwe utrzymanie higieny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób obłożnie chorych lub zmuszonych do spędzania czasu w łóżku ze względu na czasowe ograniczenia mobilności. Jeżeli okres pozostawania w pozycji leżącej wydłuża się, konieczne są działania zapewniające odpowiedni poziom czystości.
Osoba chora lub niepełnosprawna nie tylko śpi, ale także je posiłki, przyjmuje leki i załatwia potrzeby fizjologiczne bez wstawania z łóżka. W takich warunkach konieczna jest częsta wymiana pościeli, w tym szczególnie prześcieradeł. Duża wysokość i świetna amortyzacja łóżka kontynentalnego ułatwiają zmiany pościeli oraz mycie i przebieranie osoby znajdującej się w łóżku. Jeżeli zastosujemy odpowiednie warstwy wodoodporne (specjalne prześcieradła lub folię umieszczoną pod prześcieradłem), będziemy mogli zapobiec wnikaniu płynnych zabrudzeń w głąb łóżka.