Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
  • Dostawa gratis na wszystko
  • Zamów darmowe próbki tkanin

Jakie łóżko wybrać do sypialni?

łóżko w sypialni

Wybór łóżka do sypialni jest naprawdę trudny, bo oferta rynkowa przytłacza liczbą i różnorodnością propozycji. Aby w powodzi ofert dokonać optymalnego wyboru, najlepiej kierować się trzema kryteriami: naszym osobistym poczuciem komfortu, wielkością  sypialni i jej stylem. Przed przystąpieniem do poszukiwań powinniśmy też określić typ łóżka, którego potrzebujemy – czy będzie to łóżko drewniane, metalowe, tapicerowane czy może kontynentalne? 

Zanim zajmiemy się designem, sprawdzaniem jakości materaca czy wybieraniem materiału, z którego wykonana jest rama, powinniśmy odpowiedzieć na zasadnicze pytanie o liczbę osób, które będą korzystały z łóżka. Nie bez znaczenia jest też wzrost i waga użytkowników. Zasada ogólna mówi, że komfortowy wypoczynek i sen może zaoferować łóżko, w którym na jedną osobę przewidziano materac o szerokości 80-90 cm. Z kolei optymalną długością materaca jest 200 cm – taki rozmiar zapewnia niezbędny komfort nawet wysokim osobom. 

Łóżko metalowe, drewniane czy tapicerowane? 

Jeżeli zależy nam na doskonałym dopasowaniu łóżka do wystroju wnętrza i dysponujemy odpowiednio przestronną sypialnią, to doskonałym rozwiązaniem będzie łóżko tapicerowane. Bardzo szerokie możliwości wyboru koloru, wzoru i faktury obicia sprawiają, że możemy idealnie zestroić łóżko z pozostałym wyposażeniem sypialni. Możemy też dostosować tkaninę obiciową do przewidywanego sposobu użytkowania – tak, aby była możliwie najłatwiejsza w utrzymaniu czystości. Łóżka tapicerowane oferują też w pełni komfortowe przechowywanie pościeli – duże pojemniki pozwalają na schowanie nie tylko aktualnie używanej pościeli, ale także zapasowych kompletów, kap i pledów 

Łóżka drewniane są cenione przez wielbicieli stylu rustykalnego – podkreślają subtelnie związki z naturą. Piękna rama, wykonana z drewna dębowego, bukowego czy sosnowego, będzie też dobrze współgrała z modnym stylem skandynawskim. Ramy z litego drewna najlepiej komponują się z podłogą wykonaną z desek lub parkietami. Drewno może zachowywać naturalny kolor lub być na wiele sposobów malowane i lakierowane, co poszerza możliwości aranżacyjne. Wadą łóżek drewnianych jest zazwyczaj brak pojemnika na pościel: mamy do wyboru pozostawianie pościeli na łóżku okrytym kapą lub wygospodarowanie miejsca w garderobie czy zainstalowanie specjalnej skrzyni do przechowywania kołder, poduch i prześcieradeł. Podobnie przedstawia się sytuacja z łóżkami metalowymi: też nie posiadają własnego pojemnika na pościel. Ich atutem jest lekka, ażurowa konstrukcja, która doskonale pasuje do wnętrz w stylu industrialnym, a przy tym jest bardzo funkcjonalna: zapewnia łatwy dostęp do przestrzeni pod łóżkiem w czasie sprzątania. 

Łóżko kontynentalne: doskonały wybór dla osób ceniących komfort snu  

Jeżeli priorytetem jest dla nas komfort spania, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie łóżko kontynentalne. Posiada ono wszystkie zalety łóżka tapicerowanego (możliwość wyboru obić, pojemnik na pościel, łatwość obsługi), a ponadto oferuje maksymalną wygodę snu. Wierzchni materac (toper) zapewnia doskonałe wyrównanie łóżka, komfort cieplny i idealne dopasowanie do ciała śpiącej osoby. Wartą podkreślenia, specyficzną cechą łóżka kontynentalnego jest jego wysokość, która wynosi około 60 cm. Jest to wielkie ułatwienie przy układaniu się do snu i wstawaniu z łóżka, które szczególnie docenią seniorzy, osoby z czasowymi lub trwałymi dysfunkcjami układu ruchowego (np. cierpiące na zapalenie korzonków), a także kobiety w ciąży. 

Przestrzeń ogranicza, ale pobudza inwencję 

Łóżko, niezależnie od wybranego typu i modelu, powinno być dopasowane do rozmiarów naszej sypialni. Duże, posiadające dostojne kształty i ozdobne obicia łóżka tapicerowane oraz wysokie łóżka kontynentalne najlepiej prezentują w przestronnych wnętrzach. W mniejszych sypialniach najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się ażurowe łóżka metalowe. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z komfortu spania: do każdej ramy możemy dobrać odpowiedni materac kieszeniowy, który nadaje się do łóżka tapicerowanego czy kontynentalnego, ale będzie też świetnym wyborem w przypadku łóżka z ramą metalową lub drewnianą. 

Mała sypialnia jest wyzwaniem: ogranicza wybór, ale też pobudza inwencję, wyzwala kreatywność. Najprostsze triki na maksymalne wykorzystanie i optyczne powiększenie przestrzeni to zamiana stojących szafek na wiszące (zyskujemy miejsce na podłodze), zainstalowanie dużego lustra (optyczne poszerzenie przestrzeni) oraz umieszczenie łóżka na podeście (w którym można zainstalować wiele wygodnych schowków) lub na antresoli. W mikro sypialniach, zamiast starać się ograniczyć wymiary łóżka, możemy zastosować dokładnie przeciwną taktykę: wybrać duże łóżko kontynentalne, które zajmie niemal całą dostępną przestrzeń. Sypialnia zamieniona w superkomfortową wnękę sypialną może być bardzo ciekawą alternatywą dla osób lubiących nietypowe, łamiące schematy rozwiązania.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl