Łóżka kontynentalne były przez długi czas kojarzone z wyposażeniem ekskluzywnych hoteli. Obecnie każdy, kto ceni sobie komfort spania, może mieć tego typu łóżko we własnej sypialni. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze rodzaju łóżka kontynentalnego, aby zapewnić sobie maksymalny komfort użytkowania.
Najbardziej rzucającą się w oczy cechą łóżka kontynentalnego jest jego znaczna wysokość: górna powierzchnia materaca znajduje się około 60 cm nad podłogą. Dzięki takiej konstrukcji łóżko jest wygodne do kładzenia się i wstawania, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób w podeszłym wieku i chorych, a także kobiet w ciąży. Wszystkim posiadaczom zapewnia komfort nieporównywalny do innych typów łóżek. Nie jest to jedyna cecha łóżka kontynentalnego, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie.
Zalety łóżek kontynentalnych z toperem?
Klasyczne łóżko kontynentalne to drewniana (lub płytowa) skrzynia na nóżkach wypełniona sprężynami bonellowymi, na której spoczywa materac sprężynowy kieszeniowy, a na nim toper (cienki materac wierzchni). Obecność topera, jako oddzielnego elementu, jest charakterystyczne dla łóżka kontynentalnego typu skandynawskiego. Amerykańskie łóżka kontynentalne posiadają materac ze specjalną warstwą wierzchnią, zastępującą toper.
Zadaniem materaca nawierzchniowego jest wyrównanie łóżka i zapewnienie maksymalnie wygodnego ułożenia ciała śpiącej osoby. Decyduje on też w dużym stopniu o komforcie cieplnym w czasie snu. Toper jest materacem o grubości kilku centymetrów, wykonanym z pianki wysokoelastycznej, która znajduje się w pokrowcu z pikowanej tkaniny. Zdejmowalny pokrowiec zapewnia łatwe utrzymanie higieny i zabezpiecza przed zabrudzeniami dolne części łóżka. To bardzo użyteczne rozwiązanie, które można polecić każdej osobie stojącej przed wyborem typu łóżka kontynentalnego. Toper można też nabyć jako samodzielny produkt, który używany jest w roli warstwy wyrównującej i poprawiającej komfort użytkowania różnego typu łóżek i materacy.
Użyteczna modyfikacja: pojemnik na pościel w łóżku kontynentalnym
Jedną z wartych uwagi odmian łóżka kontynentalnego są modele z pojemnikiem na pościel. To doskonałe rozwiązanie do mniejszych sypialni, w których nie zawsze możliwe jest wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni na dużą garderobę czy postawienie osobnego kufra do przechowywania pościeli poza łóżkiem.
Bardzo wygodne w użytkowaniu jest łóżko kontynentalne z dwoma pojemnikami na pościel. Nie wymaga wysiłku w unoszeniu materaca, a przy tym zapewnia wygodne wykorzystanie dużej przestrzeni komór. Oprócz przechowywania pościeli można w nich składować dziecięce zabawki, ozdoby choinkowe i wiele innych, rzadziej używanych przedmiotów i materiałów.
Czy wezgłowie jest niezbędne w łóżku kontynentalnym?
Może wydawać się, że obecność wezgłowia w łóżku kontynentalnym to głównie kwestia estetyczna. Faktem jest, że w przypadku osób, które łóżko traktują wyłącznie jako mebel do spania, pięknie pikowane wezgłowie pełni przede wszystkim funkcje dekoracyjne: powiększa optycznie łóżko, czyni z niego najważniejszy element aranżacji sypialni. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy lubimy spędzać w łóżku nie tylko noce, ale jest ono także miejscem, w którym czytamy, przeglądamy Internet, a nawet spożywamy posiłki. Osoby lubiące tego typu przyjemności powinny zdecydowanie wybrać łóżko kontynentalne z wezgłowiem i dopasowanymi kolorystycznie poduszkami. Takie wyposażenie zapewni maksymalny komfort odpoczynku i spędzania wolnego czasu.
Ile sprężyn na metr kwadratowy powinien mieć materac łóżka kontynentalnego?
Niezwykle ważną kwestią przy zakupie łóżka kontynentalnego, jest wybranie odpowiedniego materaca kieszeniowego. To od niego w głównym stopniu zależy komfort użytkowania łóżka kontynentalnego. Należy zwrócić uwagę na rodzaj użytych do produkcji materiałów oraz liczbę sprężyn. Dobrej jakości materace kieszeniowe posiadają minimum 200 sprężyn na metr kwadratowy. Im więcej jest sprężyn, tym lepsza staje się miejscowa amortyzacja – materac dobrze podpiera spoczywające na nim ciało, a jednocześnie dopasowuje się do jego kształtu. Niezależną pracę poszczególnych sprężyn zapewnia umieszczenie każdej z nich w osobnej kieszonce. W ten sposób osiąga się poczucie komfortu i zapewnia właściwe ułożenie kręgosłupa w czasie snu.